Blog

Rady a tipy

Chutne aj bez glutamanu sodného

Správny výber potravín je mimoriadne dôležitý. Trh ponúka množstvo variantov a je len na samotnom spotrebiteľovi, ktorým potravinovým produktom dá vo svojej kuchyni zelenú. V sortimente našich privátnych značiek nájdete aj produkty značky Fresh Healthy Living, ktoré sú zárukou toho, že siahate po zdravšej alternatíve. Medzi takéto produkty zaraďujeme aj dochucovadlo Fresh Healthy Living, pri ktorom je jednou z jeho výhod to, že neobsahuje glutaman sodný.

Poznáte dôvody, pre ktoré je potravina bez glutamanu sodného zdravšia?

Glutaman sodný je biela kryštalická látka, známa ako „zvýrazňovač chuti“, ktorá je v potravinovom segmente jednou z najpoužívanejších prídavných látok na trhu.

Svojou výraznou chuťou sa glutaman nachádza prirodzene aj v našom tele, kde je nosičom nervových signálov v orgánoch, okrem toho sa nachádza dokonca aj v krvnej plazme, kde je stavebným prvkom bielkovín. Z rastlinných prvkov sa glutaman nachádza napríklad v paradajkách alebo v kukurici.

Glutaman je pre ľudské telo nebezpečná voľná aminokyselina, ktorá je vyrábaná z repnej melasy. Táto látka našla využitie najmä v spomínaných dochucovadlách, bujónoch, instantných polievkach či v rôznych iných výrobkoch.

Nežiaduce účinky glutamanu sodného: podráždenosť, bolesť hlavy alebo nevoľnosť

Glutaman sodný je do potravín pridávaný kvôli jeho schopnosti zvýrazniť chuť jedla, čo je zároveň aj príčinou, prečo nepriamo ovplyvňuje vznik nadváhy. Prirodzene, ak konzumujete niečo s podporenou chuťou, skonzumujete toho viac, pretože vám to výrazne lepšie chutí.

Ako si môžete sami doma vyrobiť dochucovadlo na prírodnej báze? Úplne jednoducho.

Vysušením nakrájanej zeleniny, ktorú neskôr pomeliete, prípadne rozmixujete úplne najemno alebo uvarením domáceho vývaru. Takto pripravený vývar si môžete zamraziť na kocky a následne ho používať pri príprave rôznych jedál, ktoré chcete dochutiť.

Glutamanu v našej potrave sa nevyhneme, je však na nás, aby sme spravili niečo pre to, aby sme jeho konzumáciu dokázali obmedziť. Vyberajte preto rozumne a pri najbližšom nákupe u nás siahnite po overenej kvalite našich privátnych značiek.

Chutne aj bez glutamanu sodného

Zoznam článkov

Ako sa stať našim odberateľom, a aké sú možnosti objednávania tovaru?

Ako sa stať našim odberateľom, a aké sú možnosti objednávania tovaru?