Blog

Aktuality o spoločnosti

Darovali sme krv, aby svet stále pulzoval

V piatok 25. júna nás na našej centrále navštívil mobilný tím Národnej transfúznej služby (NTS SR). Vonkajšie teploty sa síce na teplomery šplhali vysoko, našich kolegov však horúce slnko neodradilo od darovania krvi. A tento rok to bol už piaty ročník.

Práve preto, že v letných mesiacoch Národná transfúzna služba zaznamenáva pokles darcov krvi, rozhodli sme darovanie tejto vzácnej kvapaliny uskutočniť práve pred letnými dovolenkami. Naša kolegyňa Petra, ktorá celú akciu zabezpečila, však potvrdila, že tento ročník bol, čo sa týka počtu darcov, slabší. Spôsobené to bolo hlavne podmienkami v súvislosti s očkovaním proti ochoreniu COVID-19. Darca, ktorý podstúpil očkovanie môže darovať krv najskôr 14 dní po aplikácii každej očkovacej dávky mRNA vakcín (Pfizer, Moderna) a najskôr 28 dní po aplikácii vektorových vakcín (Astra Zeneca, Johnson&Johnson...).
Práve kvôli týmto podmienkam sa darovania krvi zúčastnilo 19 kolegov, z ktorých nakoniec mohlo darovať krv 14 z nich. V iných rokoch to bolo aj dvakrát viac, potvrdila nám Petra.

Pomôcť však môže každý či už svojou vzácnou tekutinou, alebo aspoň šírením pozitívnej osvety o potrebe darovania krvi. Preto túto akciu aj napriek nižšiemu počtu darcov, hodnotíme veľmi pozitívne. Dokonca náš kolega Daniel z marketingového oddelenia daroval krv prvýkrát a zaradil sa medzi „Labaš prvodarcov“. Zdravotnícky personál ho ohodnotil ako nadštandardného darcu kvôli jeho prietoku krvi. Bežne je prietok krvi 50 – 70 ml za minútu, náš Daniel tieto hodnoty hravo preskočil s prietokom krvi 112 ml za minútu. Po odbere sa cítil skvelo a potvrdil, že darovania krvi sa ľudia nemusia báť. Jeho úsmev a pozitívna nálada hovorili za všetko. :-)

A vedeli ste, že darovanie krvi má pozitíva aj pre darcov? Pri darovaní krvi sa darcovi robí kompletné laboratórne vyšetrenie, ktoré je podrobnejšie, ako pri bežnej preventívnej prehliadke a dokáže zachytiť akékoľvek abnormality. Darovanie krvi dokonca prispieva k regenerácii organizmu a má stimulujúci účinok. Organizmus je pripravený na mimoriadne situácie spojené so stratou krvi, rýchlejšie sa tvoria krvinky, zlepšuje sa imunita a dokonca, čo nás ženy poteší, skvalitňuje sa stav pokožky.

Sme vďační, že sme sa aj s našou kvapkou krvi zapojili do tohtoročnej iniciatívy: „Daruj krv, aby svet stále pulzoval!“. A pulzovať bude aj vďaka našim kolegom, ktorým vyslovujeme veľké ĎAKUJEME. A veríme, že o rok nás bude ešte viac.
Darovali sme krv, aby svet stále pulzoval

Zoznam článkov