Blog

Všetky články

Darovali sme krv

V piatok sa v priestoroch nášho VO Labaš uskutočnil druhý mobilný odber krvi. Prihlásilo sa naň 40 zamestnancov, čo predstavuje oproti prvému ročníku nárast. Väčšinu našich kolegov motivuje k pravidelnému darcovstvu možnosť pomôcť tým, ktorí to potrebujú. Pohľad na krv zväčša problémom nie je a samotný proces darovania ich nebolí. Kolegyňa Andrea, ktorá sa odhodlala prísť darovať krv po prvýkrát, sa nám však priznala, že sa paradoxne bojí krvi čím ďalej, tým viac. Okrem pravidelných darcov prišli aj nové tváre. Nováčikom bola aj Zuzana, ktorá sa síce rozhodla darovať krv prvýkrát už pred desiatimi rokmi, pocit nadmerného stresu ju však pustil k darovaniu až teraz.

Záujemcovia o darovanie krvi musia prejsť štyrmi stanovišťami, ktoré rozhodnú o tom, či sú na darcovstvo vhodní. Ako prvé im je priradené jednorazové číslo, ktoré je následne používané v celom procese manipulácie s krvou až do jej úplného spracovania. Na mobilnom odbere je, na rozdiel od vyšetrenia celého krvného obrazu, druhým v poradí vyšetrenie hemoglobínu - červeného krvného farbiva. S tým majú problémy najmä ženy, ktoré majú hodnotu hemoglobínu častokrát nižšiu ako je referenčná hodnota. Ak darca spĺňa hodnotu hemoglobínu, je pripustený k tretiemu stanovišťu, ktorým je lekárske vyšetrenie. Po odmeraní tlaku je s darcom vyplnený krátky dotazník, po ktorom prichádza samotné darovanie krvi, ku ktorému bolo počas nášho mobilného odberu pripustených celkovo 27 zamestnancov. Proces odberu prebehne zväčša do desiatich minút, väčšinou bez akýchkoľvek problémov. Dôležitá je však dostatočná príprava, jedlo a množstvo tekutín prijatých v deň odberu.

Po darovaní krvi dostali zamestnanci okrem malého občerstvenia od samotnej NTS aj pozornosti od nás, ktoré boli prejavom vďaky za ich dobrý skutok. Tie pozostávali z potravinového balíčka, poukážky na nákup kozmetiky a trička na pamiatku tohto dobrého činu.

Lekára z tímu NTS sme sa spýtali aj na najčastejšie otázky a mýty týkajúce sa darcovstva. „Častým mýtom je, že tetovaní ľudia nemôžu darovať krv. Nie je to pravda, podmienkou však je, že vyžadujeme odstup od posledného tetovania po dobu pol roka. Ďalším mýtom je aj užívanie liekov. Lieky na kardiovaskulárne ochorenia nepredstavujú problém, ten však nastáva napríklad pri darcoch – alergikoch. Lieky na alergiu je ideálne vysadiť tri dni pred darovaním. Ďalším častým problémom je aj otázka cestovania, v dnešnej dobe sú problémové aj krajiny ako je Maďarsko alebo sever Talianska. Ak darca navštívil tieto krajiny, preventívne ho vyradíme na dobu 28 dní.“

Vzácnosť krvnej skupiny 0 je vraj tiež len mýtus, platí totiž, že je rovnako dôležitá aj každá iná krvná skupina. Či už patríte medzi tých, ktorí darujú krv pravidelne alebo tých, ktorí sa k tomu ešte neodhodlali, odkaz našej ekonómky Marty, ktorá sa pripojila k darcom, znie jasne: „Ak máte tú možnosť, je vašou povinnosťou pomôcť.“

Darovali sme krv

Zoznam článkov

Zakladáme si na hodnotách spoločenskej zodpovednosti a nebojíme sa prekračovať hranice

Zakladáme si na hodnotách spoločenskej zodpovednosti a nebojíme sa prekračovať hranice

Zaži východ ako sa patrí! Naši kolegovia ho zažili počas 100 km dlhej trate

Zaži východ ako sa patrí! Naši kolegovia ho zažili počas 100 km dlhej trate

Ako sa stať našim odberateľom, a aké sú možnosti objednávania tovaru?

Ako sa stať našim odberateľom, a aké sú možnosti objednávania tovaru?